AOI-3D w służbie kontroli jakości dla Klientów JM elektronik

W JM elektronik kluczową wagę przywiązujemy do wysokiej jakości. Naturalnym oczekiwaniem Klienta jest, że nabywa produkty w pełni sprawne, a w przekazywanych mu partiach liczba NOKów wynosi zero.

Nowoczesne technologie produkcyjne, wiedza technologów i doświadczenie pracowników produkcji pozwalają się do takich wyników zbliżyć, jednakże chcąc mieć pewność najwyższej jakości stosuje się zaawansowane rozwiązania technologiczne wpierające kontrolę.

Ponieważ w procesie technologicznym montażu powierzchniowego SMT są pewne sytuacje, gdy pomimo poprawnego rozłożenia pasty, wysokiej precyzji układania elementów na PCB i precyzyjnej kontroli temperatury i czasu trwania wygrzewania w piecu rękawowym, może dojść do powstania pakietu NOK, w firmach dbających o jakość stosuje się AOI – automatyczną inspekcję optyczną. Firma JM elektronik od lat korzysta z tej technologii w swoim zakładzie produkcyjnym i tym bardziej warto się pochwalić, że jesienią 2020 roku przeprowadziliśmy upgrade procesu AOI do wersji 3D.

W poprzednio stosowanej kontroli optycznej – 2D – istniały teoretyczne luki, które eliminuje proces kontroli optycznej w trzech wymiarach.

AOI-3D umożliwia pomiar i inspekcję wszystkich realizowanych w AOI-2D potencjalnych defektów: rotacja, polaryzacja, zmostkowanie, brak komponentu etc – a oprócz tego realizuje także pomiar i inspekcję w trzeciej płaszczyźnie, dzięki czemu wykrywa podniesione wyprowadzenia, podniesione komponenty, czy efekt tombstone dla elementów typu chip.

Co więcej AOI-3D realizuje ten pomiar z pełną precyzją niwelując odkształcenia płyty PCB, dzięki zaawansowanemu algorytmowi współpłaszczyznowości.

Zrealizowana przez JM elektronik inwestycja pozwala naszej firmie zapewnić Klientom najwyższą jakoś,ć a jednocześnie redukuje koszty procesów kontroli jakości.

Wbudowane w AOI-3D algorytmy Sztucznej Inteligencji AI pozwalają na wdrożenie maszynowego procesu „uczenia się” podczas wykonywania inspekcji, dzięki czemu zaangażowanie personelu obsługi, a więc i koszt pracy, wraz ze wzrostem wolumenu kontrolowanych pakietów spada. Wybrane przez JM elektronik urządzenie do kontroli optycznej 3D wyróżnia się także wielokrotnie wyższą wydajnością, jak stosowane uprzednio.

 • JM elektronik sp. z o.o.

  ul. Karolinki 58
  44-100 Gliwice

  tel. 32 339 69 01
  e-mail: ems@jm.pl • Zapisz się do newslettera

 • Zakład produkcyjny

  ul. ELZAB 1 (dawniej Kruczkowskiego 39)
  41-813 Zabrze
  Polska

Script logo